DÜZCE ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

Hakkımızda

Hakkımızda

DÜZCE ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanlığınca, 81 ilde öğrencilerin il bazında gelişimlerinin takip edilmesi, okul bazlı eğitim durumlarının ölçülmesi ve eğitimi etkileyen faktörlerin ortaya konması amacıyla  Millî Eğitim Bakanlığı İl Millî Eğitim Müdürlükleri Ölçme Değerlendirme Merkezlerinin Görev Yetki ve Sorumluluklarına İlişkin Yönerge  ile "Ölçme Değerlendirme Merkezleri" kurulmuştur. 

Kurulduğu ilk günden itibaren Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) ile Uluslararası Fen ve Matematik Eğilimleri Araştırması (TIMSS), "Öğrenci Başarı İzleme Araştırması" ve PISA´ya göre daha geniş bir katılımın sağlandığı "Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi" (ABİDE) çalışmasını illerde yürütme amacıyla hareket etmiş ve örgün eğitim kapsamında öğrencilerin akademik gelişimlerinin izlenebilmesi, öğrenme eksikliklerinin tespit edilerek öğrenci, veli ve eğitimcilere geri bildirim verilmesine olanak sağlayan merkezler olmuştur. Ayrıca Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü organizasyonuyla illerde ölçme araçları ve anketler yoluyla öğrencilerden veri toplama ve  analiz çalışmaları ile öğrenci ve velilere geri bildirim verme çalışmalarını yürütmüştür.

26 Kasım 2018 tarihinde Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde faaliyetine başlayan Merkezimiz 09 Kasım 2021 tarihi itibariyle 2023 Eğitim Vizyonunun Ölçme Değerlendirme bölümünde ''Çocuklarımızın sosyal ve eğitsel becerilerinin sınıf ve okul düzeyinden Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatına kadar izlenmesi, değerlendirilmesi ve iyileştirilmesine yönelik olarak tüm illerimizde ölçme değerlendirme birimleri kurulacaktır.'' hedefi doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı bir kurum olarak açılmıştır.

Şerefiye Mahallesi Cumhuriyet Sokak No 48 Merkez / Düzce - 0380 514 56 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.